ENGLISH           
Skip navigation links
ANASAYFA
KURUMSAL
ÜRÜNLER
SİSTEMLER
HİZMETLER
İLETİŞİM
Arama
Haber
BELBİM Cardist Fuarı'ndaydı
Tarih : 17.05.2010
NTSR Fuarcılık tarafından düzenlenen ve kart ve akıllı teknolojiler sektöründeki uygulamalar, en yeni teknoloji, hizmet ve ürünleri buluşturan III. Cardist Kart ve Akıllı Teknolojiler Fuarı & Zirvesi 12-14 Mayıs tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Bankacılık, finans, perakende, ulaşım, kamu, telekomünikasyon ve sağlık sektörlerini buluşturan fuara BELBİM A.Ş. ‘de katıldı.

Biraz Belbim’den bahsedebilir misiniz? Belbim bünyesinde kaç kişilik bir ekip çalışıyor? Yeni projelerin fikirleri nasıl üretiliyor?

BELBİM / İstanbul Belediyeleri Bilgi-İşlem, Enerji, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, belediye iştirakidir.

İBB’nin bilgi işlem, network ve elektronik alanındaki projelerini geliştirmek ve yürütmekle sorumludur.

Şirket bünyesinde 119 mühendis, 107 teknisyen olmak üzere toplam 435 personel çalışmaktadır.

Belediyecilik alanında oluşan ihtiyaçlar, işletmelerin yeni uygulamaları doğrultusunda ve vatandaşın beklentilerini karşılamak üzere yeni projeler üretilmektedir.

İBB, vatandaşlara daha kaliteli ve yaygın hizmetler sunma, insanların bilgiye erişimini kolaylaştırma, sunduğu hizmetleri izleme ve değerlendirme konusunda teknolojik imkânları kullanmaktadır.

Projelerde hedef insanlara hayatı kolaylaştıran araçlar sunmak, işletmeleri verimli ve ekonomik çalışır hale getirmektir.

Bununla beraber teknolojik gelişmeler yakından takip ediliyor. Bu gelişmeler ışığında özgün ürün ve sistem yaklaşımları oluşturulmakta veya mevcuttaki sisteme uygulanarak ilerleme sağlanmakta.

Dünyanın birçok metropolünde ulaşımda temaslı kart uygulamaları söz konusu. Sizin ulaşımda yolculara kolaylık sağlamak adına geliştirmiş olduğunuz ürünler nelerdir?

Şehirkart kapsamında elektronik bilet ürünü yolculara büyük kolaylık sağlamakta. Toplu taşıma araçlarına binişte “yaklaştır - geç” şeklinde işlem kolaylığı ve ergonomisi sağlamaktadır. Benzer şekilde haftada/ayda bir kez kontör yükleyerek bozuk para ile ödeme yapma ve taşımak zorunda kalmıyor.

Elektronik biletle ekonomik seyahat edebilmektedir. Çoklu kullanımda indirimli seyahat etmektedir. Mesafe bazlı ücretlendirme ile “gittiği kadar ödeme” yapmaktadır.

Ödeme noktaları konusunda yaygın ve 7/24 erişilebilir otomatik satış noktalarından satış/dolum yapılabilmektedir.

Aynı kartı farklı amaçlar için kullanabilmekte, personel devam/yemekhane kontrol sistemi, otopark ücreti ödeme, sosyal belediyecilik hizmetlerinden faydalanma, sinema/tiyatro girişlerinde kullanma, spor tesisleri/kulüpleri üyeliğinde kullanma…

Temassız kart uygulamalarının ulaşımda sağladığı faydalar nelerdir?

Güvenli ve hızlı bir ödeme aracıdır.

Araçlara binişler hızlanmakta, seyahat süresi azalmaktadır.

Toplu taşımayı özendirecek ücret senaryoları kolay ve esnek şekilde uygulanabilmekte.

Ücret toplama sisteminde işletme maliyetini düşürür.

Olası sahtecilikleri ortadan kaldırır.

Kullanım açısından ergonomik, kolay taşınabilir bu nedenle yolcu memnuniyetini sağlar.

Biraz da var olan ve gerçekleştirmeyi planladığınız projelerden bahsedebilir misiniz?

İstanbulkart şehirkart olarak vatandaşların hizmetine sunulacak. Bu kapsamda aynı kart farklı amaçlar için kullanılacak.

Kampüskart, üniversite giriş/çıkış kontrolü, üniversite yemekhane kontrolü, burs takibi, kütüphane kontrolü, üniversite sosyal/spor tesisleri giriş/çıkış kontrolü gibi işlemleri öğrenciler tek kartla yapabilecek.

Elektronik cüzdan (bozuk para uygulamaları) olarak sinema/tiyatro ücret ödeme aracı, ankesörlü telefon, otomat (kahve, su vs..) kantin, kafe, köprü geçiş ücreti ödeme, feribot biniş ücreti ödeme, belediye sosyal tesislerinden faydalanmada kullanılabilecek.

Engellilere kolaylıklar; üstgeçit/metro istasyon asansörleri çalıştırma, trafik ışıklarında öncelik verme.

Otopark sistemi “park&ride” özelliğiyle toplu taşıma sistemine entegre edilecek. Özel araçların kullanımı azaltılacak.

Uzun vadede temassız akıllı kartı cep telefonu üzerinde çalışan NFC uygulamasına dönüştürme çalışmalarını yürütmekteyiz. Bu özellikle insanlar kartta kalan bakiyesini ve son ödeme bilgilerini cep telefonu ekranı ve menülerinden erişebilecek. Yine GSM operatörünün sağladığı uzaktan erişimle otomatik/uzaktan kontör yükleme işlemi yapabilecek. Benzer şekilde bilet kontörünü arkadaşıyla paylaşabilecek.

Şehir yaşamı geliştikçe teknolojik uygulamalar da hızla gelişiyor. Yeni projeler, İstanbul’u yönetmenin maliyeti üzerinde nasıl bir etki yaratıyor? Örneğin bildiğimiz kağıt biletten bugünkü temassız akıllı bilete kadar gelişen süreci göz önünde bulundurursak, artık daha tasarruflu ve etkili bir ulaşım sistemine mi geçmiş olacağız?

Temassız kartla sistemin izlenmesi, denetimi, yönetimi kolay ve güvenilir hale geliyor. Toplu taşıma sistemi elektronik ortama taşındığında ulaşım planları gerçekçi ve etkin yapılarak yakıt ve işletme ekonomisi sağlanmaktadır.

Kâğıt bilet sisteminde ki sahtecilik girişimleri ile oluşabilecek gelir kaybını ortadan kaldırır.

Çevre koruma anlamında bakıldığında ağaç israfı ve kağıt biletin kullanımında oluşan çevre kirliliği engellenmiş oluyor.

Ulaşım otoriteleri toplu taşımayı özendirecek ücret senaryolarını esnek şekilde uygulayarak özel araç kullanımı azaltılmakta ve şehir içi trafik sıkışıklığı engellenmekte.

İstanbul’da yaşama yönelik kent teknolojileri üretmek aynı zamanda Türkiye’nin diğer büyük şehirlerini veya tüm şehirlerini de sizin müşterileriniz haline getirir mi? Yani önümüzdeki dönemlerde Ankara, İzmir, Adana gibi şehirlere de bu ürün ve hizmetleri satmayı planlıyor musunuz?

Diğer şehirlerde sistemin ilk defa kurulacağı veya mevcut sistemini yenilemek isteyenler bizim ilgi alanımızda.

Sistem satmak yanında İstanbul ve diğer şehirlerin entegrasyonu ve çapraz geçerliliği daha çok ilgimizi çekiyor. Bu konuda yerel yönetimlerin istekli ve gönüllü olması belirleyici unsurdur. Bu özelliğin işletilmesi vatandaş ve ülke ekonomisi açısından anlamlı olacaktır. Farklı şehirlerde yaşamak ve gidip gelmek durumunda olanlar mevcut kartını birçok şehirde kullanabilir olacak. Benzer şekilde sınır olan illerde bu geçişlilik daha kayda değer olmakta. İstanbul için bakacak olursak Pendik/Tuzla ilçeleri İzmit/Gebze/Darıca ile yakın ilişki içinde. Bunun örnekleri daha çoğaltılabilir, Yalova, Çorlu, Sakarya….

Yurtdışından geliştirdiğiniz teknolojilere yönelik yorumlar geliyor mu? Ürettiğiniz teknolojilerin yurtdışına ihracatını da yapıyor veya planlıyor musunuz?

Yurtdışı pazarları yakından izliyoruz. Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da yakın ilişkiler kuruyoruz; gerek yerel ortaklar üzerinden gerek direk kendimiz takip ederek. Sistemimiz uluslararası standartlara uyumlu ve çoklu çalışma seçenekleri sunduğu için herhangi bir kısıtlamamız yok.

BELBİM A.Ş. olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 3 patent, 4 tescilli marka kazandırdınız (AKBİL, AKBİL a, ŞEHİRKART, AKBİL 24) Özel sektörden de ürün ve hizmet talepleri geliyor mu?

Kamu ve özel sektör kapalı çevrim çözümlerimizi kullanmaktadır. Otopark işletmeleri, Personel Devam ve Yemekhane kontrol sistem işletmeleriyle yoğun çalışmaktayız.

Geliştirdiğiniz projeler ile hem ulusal hem uluslararası alanda birçok ödül kazandınız. Biraz kazandığınız ödüllerin içeriğinden bahsedebilir misiniz?

BELBİM A.Ş. Dallas Semiconductor Corp./ ABD şirketinin her yıl düzenlediği dünya çapındaki “ASD Conference: Authorized Software Development Conference” Yazılım Geliştirme ve Bu Yazılımı Ürünlerde yaygın Kullanma konferansında; “ASD of the year” 2000 yılının en başarılı geliştiricisi Ödülü.

Kâğıt bilet kullanımını azaltıp çevreye duyarlı ürün yaparak, ağaç kesimini azalttığı için “Çevre Ödülü”.

Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nin “Örnek Belediyecilik Projeler Yarışması” çerçevesinde, BELBİM “istanbulkart” – şehirkart projemiz ile yaptığımız başvuru, Çevre ve Altyapı kategorisinde 1.’ lik ödülüne layık görülmüştür.

Yakın gelecekte şehir hayatını kolaylaştıran ne gibi teknolojiler bizleri bekliyor?

Şehir kartla birlikte insanlar aynı kartla birden fazla ihtiyacını karşılayabilecek.

Şehir kartı cep telefonuna taşınacak böylelikle günlük yaşamın vazgeçilmez aracı telefona bir fonksiyon daha eklenmiş olacaktır.

2010 yılında Belbim olarak hedefleriniz nelerdir? 2010 yılında İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak yeni ürün ve hizmetler olacak mı?

Belbim olarak temassız kartın çok amaçlı kullanımı öncelikli hedeflerimiz arasında. Otopark sistemine entegre elektronik kart, üniversiteler için kampüs kart hızla hayata geçirmeye çalıştığımız projeler.

Bunun yanında mevcut elektronik bilet sisteminde mesafe bazlı ücretlendirme sistemini tüm ulaşım ağında kullanılabilir hale getirmek. Internet üzerinden ve uzaktan kontör yükleme seçeneklerini yolculara sunmak.

Cardist-2010’dan beklentileriniz nelerdir?

Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek. Yenilikleri sahibinden dinlemek ve tanımak. Ürünlerimizi ve birikimlerimizi daha etkin sunmak ve tanıtmak.

Bu sene Cardist’te yeni ürün/hizmet lansmanı gerçekleştirecek misiniz?

Bu yıl Cardist fuarında Validatör (GKM), AKDOM (Akbil dolum Makinesi), OSM (Otomatik Satış Makinesi) Kollu turnike, Flaplı Turnike, PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi) gibi cihazlarımızın yanında istanbulkart, İKİgeç, BİRgeç ve beşiBiryerde elektronik biletlerimiz de tanıtılacaktır.

Bilgi teknolojileri alanında hizmet veren firmalar niçin Cardist’e katılmalı?

Kart ve ödeme sistemleri konusunda ihtisas fuarı özelliğindeki bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Katılımcıların sektöre özel ve ilgili olması ve sunulan ürün ve hizmetlerin güncelliği yeteri kadar cazibe sunmaktadır.

Cardist’in sektör için sizce önemi nedir? Sizce Cardist sektöre neler kazandırıyor?

Nitelikli ve yaygın bir paylaşım ortamı sunuyor. Yarı mamul, son ürün ve hizmetler gerçek alıcılarıyla buluşuyor. Sunulan ürünlerde de gerçek üreticiye veya tatminkâr temsilcileriyle buluşuyorsunuz.

Cardist’te bu yıl Cardist Ödül Töreni’ni düzenlenecek. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

İstanbulkart ile 2 dalda yarışmaya katılacağız. Yılın en etkin projesi ve en akıllı kart/kart güzeli dallarında…
 
Skip navigation links
Documents
KURUMSAL
HİZMETLER
ÜRÜNLER
SİSTEMLER
VİDEOLAR
BELBİM CV BANKASI
İLETİŞİM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2009, BELBİM A.Ş.